Guvernul (21%) și Parlamentul (23%) se află la coada clasamentului în ceea ce privește încrederea românilor în instituțiile din țară, potrivit datelor ultimului eurobarometru. De asemenea, doar 22% dintre români au încredere în partidele politice.
Guvernul este instituția în care românii au cea mai mică încredere FOTO: Mediafax
Sondajul eurobarometru realizat de Comisia Europeană, în ianuarie – februarie 2023, arată că românii au cea mai mare încredere în Armată (61%), în contextul în care la graniță se desfășoară agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei.
Topul încrederii românilor continuă cu sistemul medical (52%), Uniunea Europeană (52%), sistemul de justiție din țară (50%), Poliție (49%) și NATO (46%).
La coada clasamentului, alături de Guvern, Parlament și partidele politice, se află și mass media, în care doar 36% dintre români au încredere. Totodată, doar 42% dintre români au încredere în…





Mai multe ştiri
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion