O parte a parlamentarilor au mers să reprezinte România în 2022 la evenimente desfășurate în țări destul de îndepărtate și cu o agendă politică subțire, contribuția lor fiind discretă, chiar dacă toată cheltuiala a fost acoperită de stat.
Unii parlamentari au ales țări exotice pentru a merge în vizite oficiale FOTO Inquam Photos
Obiceiurile aleșilor de a merge nu doar la evenimente
din UE sau cu parteneri strategici și unde diplomația parlamentară poate aduce
plusvaloare a fost continuată și în 2022, când o parte dintre deputați și
senatori s-au deplasat în țări cât mai exotice cu putință, fără a fi clar
scopul vizitei. Pentru acest fel de vizite, statul român asigură banii pentru
biletele de transport, cazare, diurnă, iar în unele cazuri inclusiv pentru
deplasarea internă în aceste state. În perioada de apogeu a pandemiei inclusiv
testele anti-COVID erau decontate.
Agendă ca de vacanță
La capitolul țări…





Mai multe ştiri
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion