Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a anunțat că partidul său se poate „sacrifica” la guvernare, în contextul perioadei grele care urmează, propunând o listă cu 31 de miniștri.
FOTO Inquam Photos / George Călin
„Noi, suveraniştii, chiar dacă avem un procent mic în Parlament, acesta este, totuși, mare, pentru că, însumând procentele, sunt peste 35% și nu vor putea să-și treacă legile organice”, a spus Diana Șoșoacă într-o conferință de presă, explicând că va urma o perioadă de negocieri.
Șefa SOS România a mai susținut că „este posibil ca multe dintre reforme să aducă sacrificii mari pentru poporul român, pentru că după 35 de ani de distrugere şi de înstrăinare a tuturor resurselor României, în condițiile în care nu ne-a mai rămas mai nimic şi suntem o țară plină de datorii”, astfel că „evident că cine vine la guvernare își asumă pericolul de a dispărea definitiv din politica…





Mai multe ştiri
Cum îi caracterizează Eugen Tomac pe liderii politici: cine este „omul care va scrie istorie”
Ce urmează dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament. Dominic Fritz a dezvăluit planul lui Nicușor Dan
Cum arată matematica parlamentară pentru votarea noului executiv. Analist: „Mă aştept să nu existe probleme atât de mari în a trece Guvernul Tomac”