Autoritatea Electorală Permanentă (AEP), în contextul pandemiei de coronavirus, a trimis către Preşedintele României, premier şi preşedinţii celor două camere a le Parlamentului, o propunere de modificare a Codului administrativ pentru prelungirea mandatelor aleşilor locali aflaţi în funcţie deoarece, foarte probabil, noi alegeri locale nu se vor mai desfăşura la data stabilită.
AEP solicită prin intermediul acestei scrisori ca mandatele primarilor, preşedinţilor de consilii judeţene şi consilierilor locali şi judeţeni să fie prelungite de drept pe perioada stării de urgenţă până la depunerea jurământului de către noii aleşi. De asemenea, conform aceluiaşi proiect, alegerile pentru toate aceste funcţii să fie organizate în cel mult şase luni de la data încetării stării de urgenţă.
Vezi aici scrisoarea completă.





Mai multe ştiri
Cum îi caracterizează Eugen Tomac pe liderii politici: cine este „omul care va scrie istorie”
Ce urmează dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament. Dominic Fritz a dezvăluit planul lui Nicușor Dan
Cum arată matematica parlamentară pentru votarea noului executiv. Analist: „Mă aştept să nu existe probleme atât de mari în a trece Guvernul Tomac”