Funcționarii parlamentari din Senat și Camera Deputaților au intrat luni în grevă japoneză, pe întreaga durată a procedurilor de învestire a Guvernului condus de Adrian Veștea.
Funcţionari publici parlamentari sunt în grevă japoneză
Protestul este organizat de sindicatele din cele două camere și vizează nivelul de salarizare, pe care angajații îl consideră „umilitor”.
Potrivit comunicatului transmis de Sindicatul Funcționarilor Publici Parlamentari, funcționarii atrag atenția că Parlamentul este prima instituție în ierarhia constituțională a statului, iar activitatea legislativă, controlul parlamentar și relațiile externe nu pot funcționa fără aparatul tehnic care le susține.
„Funcționari publici parlamentari, funcționarii publici parlamentari din Camera Deputaților şi Senat se află în grevă japoneză, pe tot parcursul…

Mai multe ştiri
Parlamentarii AUR „vor vota Guvernul Veștea pentru că George Simion le permite acest lucru”, susține rectorul SNSPA
Bolojan explică de ce nu a fost invitat Nicușor Dan la Congres. Veștea, „verigă lipsă din PNL”
Scrisoarea celor 23 din PNL: gruparea Veștea respinge ultimatumul lui Bolojan și cere încetarea „linșajului politic” intern