Președinta Republicii Moldova a afirmat, în timpul declarațiilor comune cu Klaus Iohannis, că țara sa simte „mai mult ca niciodată sprijinul puternic al României pentru cetățenii Republicii Moldova, pentru pace, bunăstare și viitorul nostru european”.
Klaus Iohannis, alături de președinta Republicii Moldova FOTO: Administrația Prezidențială
„Sângele apă nu se face și relația noastră e cea mai bună dovadă. Avem multe proiecte comune, care ne ajută să rezistăm în această perioadă complicată și să avansăm pe calea europeană. Mulțumesc pentru atenția deosebită acordată obiectivelor noastre comune. Parteneriatul strategic cu România înseamnă beneficii concrete în multe domenii și în plan extern avem o cooperare foarte specială”, a declarat Maia Sandu.
Șeful statului moldovean susține că legătura „tot mai strânsă” dintre Chișinău și București are un impact direct asupra cetățenilor Republicii Moldova,…





Mai multe ştiri
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”