Ministrul Afacerilor Externe a declarat, la CNN, la împlinirea unui an de la declanșarea războiului Rusiei contra Ucrainei, că retorica Moscovei privind utilizarea armelor nucleare are loc din lipsă de rezultate și a pledat pentru întărirea Flancului Estic.
Bogdan Aurescu participă la lucrările ONU FOTO MAE
„Într-adevăr, acestea nu sunt amenințări noi, deoarece, după cum vă amintiți, Rusia de la începutul războiului din Ucraina a menționat astfel de posibilități de utilizare a armelor nucleare. De fiecare dată au fost întâmpinați cu o condamnare foarte puternică și asta este ceea ce trebuie să facem acum, deoarece Rusia, chiar dacă este într-un război împotriva Ucrainei, este membru permanent al Consiliului de Securitate și are responsabilități speciale, ca „deținător” de arme nucleare. Așa că astfel de amenințări sunt inadmisibile și trebuie condamnate ferm. În același timp, am mai văzut astfel de amenințări și nu…





Mai multe ştiri
Cum îi caracterizează Eugen Tomac pe liderii politici: cine este „omul care va scrie istorie”
Ce urmează dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament. Dominic Fritz a dezvăluit planul lui Nicușor Dan
Cum arată matematica parlamentară pentru votarea noului executiv. Analist: „Mă aştept să nu existe probleme atât de mari în a trece Guvernul Tomac”