Europarlamentarul PNL afirmă, într-o postare pe Faceboook, că ucrainenii se luptă pentru recuperarea țării, dar și pentru a apăra Uniunea Europeană, susținerea acestora fiind „singura șansă de a evita o dramă și mai mare”.
Rareș Bogdan, prim-vicepreședinte PNL FOTO: Mediafax
„Dacă Ucraina cade, suntem în pericol toți! Susținerea necondiționată a Armatei ucrainene este singura șansă de a evita o dramă și mai mare. Nu e cazul să ne întrebăm ce avem de câștigat, oameni buni! Se joacă securitatea UE aici, ucrainenii mor pe front să-și recupereze țara, dar și ca să apere Uniunea Europeană. Chiar dacă aceasta a greșit cumplit, după anexarea Crimeei”, susține acesta, în postarea de pe contul de socializare.
Rareș Bogdan a continuat cu o scurtă cronologie, „ca să nu pierdem din vedere de că este UE obligată să repare o eroare istorică”: „februarie 2014: demis de parlament, Ianukovici fuge în Rusia, Putin…





Mai multe ştiri
Cum îi caracterizează Eugen Tomac pe liderii politici: cine este „omul care va scrie istorie”
Ce urmează dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament. Dominic Fritz a dezvăluit planul lui Nicușor Dan
Cum arată matematica parlamentară pentru votarea noului executiv. Analist: „Mă aştept să nu existe probleme atât de mari în a trece Guvernul Tomac”