După luni întregi în care s-a pus presiune asupra autorităţilor să facă public numărul de persoane testate, în sfârşit acest lucru s-a petrecut. Conform ultimului raport oficial publicat de Grupul de Comunicare Strategică, de la începutul pandemiei în România şi până azi, 11 iulie, au fost testate 493.858 de PERSOANE şi au fost prelucrate 838.953 de teste.
Dintre acestea, 32079 de persoane au fost depistate pozitiv până la data de 11 iulie, 2020. Cifra anunţată de Grupul de Comunicare Strategică privitor la numărul persoanelor testate este una interesantă.
Ţinând cont de faptul că o persoană depistată pozitiv are nevoie de minimum trei teste pentru a fi considerată vindecată şi externată, asta înseamnă că în România o persoană depistată pozitiv este testată, în medie, de peste ZECE ori! Asta judecând doar pe baza faptului că o persoană cu test negativ nu este şi ea la rândul său retestată.





Mai multe ştiri
Adrian Veștea nu crede ca va fi exclus din PNL: „Programul de guvernare este finalizat. Lista miniștrilor va fi depusă miercuri”
Băsescu nu crede că Guvernul Veștea va trece de Parlament. „Nicușor Dan va trebui să facă o a treia nominalizare”
Un lider UDMR îi transmite lui Ilie Bolojan că nu mai poate fi premier: „Aşteptăm o flexibilizare a poziţiilor”