Fenomenul violenței în școli este în creștere, iar incidentele urmează, de multe ori, același tipar: o agresiune inițială declanșează reacții în lanț. În anul școlar 2024–2025, polițiștii au intervenit în 1.873 de cazuri de violență fizică în unitățile de învățământ din România, cele mai multe fiind încadrate la loviri sau alte agresiuni. Elevii recunosc că, în anumite situații, este dificil să nu răspundă cu violență atunci când se simt provocați, iar profesorii atrag atenția asupra rolului esențial al părinților în identificarea semnelor timpurii ale comportamentului agresiv.
Polițiștii au intervenit în 1.873 de cazuri de violență fizică în școli. FOTO: Arhivă
În cadrul unor activități de prevenție, polițiștii le explică elevilor ce presupune, din punct de vedere legal, o faptă de violență. „O să începem prin a spune infracțiunea de lovire sau alte violențe, așa se numește. A lovi cu pumnul,…





Mai multe ştiri
Performanță pentru România la Olimpiada Europeană de Fizică 2026: două medalii de aur, două de argint și una de bronz
Bacalaureat diferenţiat din 2030, adaptat specializării şi alegerii elevilor. Ordinul ministrului a fost trimis la Monitorul Oficial
România, campioană la analfabetism digital: „Avem dotări ca-n Evul Mediu, dar așteptări ca-n Silicon Valley”