Șeful diplomației române a transmis un mesaj, cu ocazia Zilei NATO, asigurând că România va continua să aibă o contribuție substanțială la apărarea colectivă a spațiului euroatlantic, principiu pentru care Alianța a trecut testul realității.
FOTO Mediafax
Cu ocazia aniversării Zilei NATO, ministrul de Externe a subliniat că în cei 19 ani de când România a devenit membru al Alianței Nord-Atlantice, diplomația română și-a demonstrat capacitatea de a-și îndeplini obligațiile care îi revin, arătând contribuția constantă la consolidarea poziției NATO și la reputația ei de furnizor de securitate și stabilitate.
Totodată, șeful MAE a subliniat că reacția NATO la războiul declanșat în Ucraina demonstrează că principiul apărării coletive, „Toți pentru unul și pentru toți”, trece testul realității.
Ministrul a mulțumit aliaților care au trimis trupe în România, subliniind că Alianța a transmis în…





Mai multe ştiri
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”