Președeintele Klaus Iohannis a subliniat de ziua NATO importanț menținerii solidarității și unității în cadrul NATO și al Uniunii Europene, arătând cfriza de securitate cauzată de războiul din Ucraina.
FOTO Administrația Prezidențială
„Sărbătorim astăzi, 2 aprilie, Ziua NATO în România și marcăm astfel aniversarea a 74 de ani de la înființarea Alianței Nord-Atlantice. Totodată, se împlinesc 19 ani de când țara noastră a devenit membru NATO și drapelul românesc a fost arborat alături de cele ale Aliaților la Cartierul General din Bruxelles”, a transmis șeful statului, subliniind situația în care ne regăsim privind și „rolul fundamental al NATO în asigurarea păcii și apărarea libertății, a valorilor democratice comune, a securității și a prosperității pentru membrii săi”.
Potrivit președintelui României, „Alianța își dovedește, încă o dată, caracterul indispensabil și relevanța absolută în…





Mai multe ştiri
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”