Învățământul
tehnologic dual poate fi
sistemul
prin care elevii primesc o şansă reală de a deveni
nişte adevăraţi profesionişti, susține Camelia
Engel, reprezentanta unei asociaţii care face parte din Alianța „O
Voce pentru Educație”.
Învățământul dual îmbină teoria cu practica Foto: Arhivă
„Învăţământul
profesional dual în colaborare cu agentul economic ar putea fi o soluţie în
zonele unde nu sunt angajatori care să aibă putere să intre în parteneriate de
învăţământ-dual”, a subliniat Camelia Engel ieri în cadrul conferinței „Ce reforme aduce și ce nu rezolvă
noul proiect al legii învățământului
preuniversitar?” . Potrivit acesteia,
învățământul tehnologic poate preveni abandonul școlar, sporind șansele de
incluziune a copiilor din mediile defavorizate.
Un
astfel de sistem funcționează cu rezultate foarte bune la Brașov, a adăugat
Werner Braun, preşedinte Clubul Economic German Braşov:…





Mai multe ştiri
Ultimatumul pe care profesorii îl transmit Guvernului pentru a nu boicota examenele. Deși viitorul lor este incert, elevii sunt solidari
Universități importante din România și Moldova pun presiune pe viitorul Guvern: cer 15% din buget pentru educație
Începe Bacalaureatul 2026. Cine îi examinează pe candidați la probele pentru evaluarea competențelor