Disciplina Geografie „a dispărut” dintre materiile studiate la clasele a XI-a şi a XII-a, conform proiectelor de plan-cadru pentru liceu lansate în dezbatere publică de Ministerul Educaţiei şi Cercetării, a atenţionat, luni, Societatea de Geografie din România.
Disciplina ”geografie”, în pericol să dispară în clasele XI-XII FOTO: Adevărul
„Tocmai în timp ce Societatea de Geografie din România pregăteşte aniversarea a 150 de ani de la înfiinţare şi primeşte confirmările de participare a zeci de mari personalităţi geografice din întreaga lume, aflăm cu surprindere că Geografia a dispărut pur şi simplu dintre disciplinele studiate la clasele a XI-a şi a XII-a, conform noilor proiecte de plan-cadru pentru liceu, lansate în dezbatere publică. Geografia este disciplina care a pierdut după 1990 cele mai multe ore din învăţământul preuniversitar, deşi se vorbeşte tot mai mult de globalizare, de schimbări climatice, de…





Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”
Universitatea Româno-Americană lansează Facultatea de Arhitectură cu program integrat de licență și masterat în limba engleză, cu diplomă dublă româno-americană
Mobilizare uriașă în învățământ: 160.000 de profesori cer anularea austerității, dar se lovesc de o barieră constituțională. Ce riscă proiectul