Un raport recent arată o problemă alarmantă: 36% dintre elevii din România se confruntă cu analfabetism numeric, iar 16% dintre aceștia au dificultăți semnificative în înțelegerea și utilizarea conceptelor matematice de bază. Raportul a fost prezentat în cadrul unui eveniment la care a participat și ministrul Educației, Daniel David.
Sală de clasă. FOTO: arhivă
Studiul, realizat de Asociația pentru Valori în Educație (AVE România) și Brio, a analizat elevii din toate ciclurile de învățământ – primar, gimnazial și liceal – și a subliniat o tendință îngrijorătoare: rata analfabetismului numeric crește pe măsură ce elevii avansează în școală, de la 25% în clasele primare, la 36% în gimnaziu și ajungând la 46% la clasele liceale.
„Este clar că nu arată bine, eu am şi spus acum când am pus în dezbatere planurile-cadru pentru învăţământul liceal, am spus că mie mi se pare că noi predăm mult, prost şi…





Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”
Universitatea Româno-Americană lansează Facultatea de Arhitectură cu program integrat de licență și masterat în limba engleză, cu diplomă dublă româno-americană
Mobilizare uriașă în învățământ: 160.000 de profesori cer anularea austerității, dar se lovesc de o barieră constituțională. Ce riscă proiectul