Senatorul PSD susține că profiturile „foarte mari” pe care companiile le fac „speculând situația de criză” trebuie să fie impozitate. Radu Oprea a precizat că nu este normal ca „doar oamenii cu salarii mici să fie cei care țin costul crizei”, potrivit Agerpres.
Radu Oprea, purtătorul de cuvânt al PSD FOTO: Facebook
”Atunci când avem o situaţie de criză şi sunt companii care fac profituri foarte mari speculând acea situaţie de criză, profituri mult mai mari în comparaţie cu media profiturilor pe care le-au avut înainte de criză şi când îşi permiteau pe planul lor de afaceri să facă şi investiţii (…), acele profituri foarte mari trebuie să fie impozitate. Este normal ca nu doar profiturile să fie privatizate şi pierderile să fie socializate, nu este normal ca doar oamenii care au salarii mici sau din ce în ce mai mici să fie cei care ţin tot costul crizei”, a declarat Radu Oprea, în timpul dezbaterii „Ora…





Mai multe ştiri
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”