Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat duminică, 26 aprilie, după incidentul cu drona căzută în Tulcea, că, deși pericolul imediat a fost eliminat, principala problemă rămâne detectarea la timp a dronelor care zboară la altitudini joase.
Radu Miruță/FOTO: Facebook
Duminică, între localitățile Luncavița și Văcăreni, din județul Tulcea, au fost găsite fragmente de dronă. Ulterior, autoritățile au confirmat că acestea conțineau o încărcătură explozivă. Este al treilea incident de săptămâna aceasta.
Sâmbătă după-amiază, o altă dronă a căzut în localitatea Văcăreni din județul Tulcea. Din fericire, nimeni nu a fost rănit. În momentul în care aparatul de zbor s-a prăbușit în zonă nu erau persoane.
Este foarte posibil ca această dronă să facă parte din roiul de aparate de zbor care a fost localizat noaptea…





Mai multe ştiri
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Bolojan, din culisele negocierilor de la Cotroceni: „Grindeanu nu a țipat la mine, dar mi-a dat o replică”
Rectorul SNSPA: „România are nevoie de un armistițiu politic”. Ce soluție propune Remus Pricopie pentru a depăși blocajul actual