Cătălin Cîrstoiu, managerul Spitalului Universitar de Urgență București, a vorbit la Medika TV despre noul buncăr subteran dedicat radioterapiei moderne, recent inaugurat, un proiect pe care îl descrie drept „unic” în infrastructura medicală din România. Amplasat la 12 metri sub nivelul solului, spațiul este conceput pentru a găzdui tehnologie de ultimă generație destinată tratamentului pacienților oncologici.
Aparatură performantă. FOTO FB Cătălin Cîrstoiu
Cîrstoiu a explicat că cea mai mare provocare a fost realizarea unei construcții subterane într-o zonă sensibilă, aflată între râul Dâmbovița și magistrala de metrou, potrivit News.ro.
Modificarea cursului apelor subterane și necesitatea unui sistem permanent de pompare au complicat lucrările.
Buncărul este căptușit cu plumb pentru protecție radiologică, iar pereții din zonele unde funcționează acceleratoarele liniare au până la 3 metri grosime.
Potrivit…





Mai multe ştiri
Cum funcționează Dieta FODMAP? Reguli de aur pentru alimentele permise și de evitat
Alertă de caniculă extremă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de protecție a populației
De ce inima dezvoltă rar cancer? Cercetătorii au descoperit mecanismul care ar putea deschide calea către noi tratamente