Cadrele medicale ar putea beneficia de aceeași protecție penală ca polițiștii sau militarii în cazul agresiunilor, potrivit unui proiect de lege depus în Parlament de deputatul PNL Andrei Baciu. Inițiativa prevede înăsprirea pedepselor pentru faptele de ultraj comise împotriva personalului medical aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu, prin majorarea limitelor de pedeapsă cu jumătate.
Medicii ar putea beneficia de aceeași protecție penală ca polițiștii sau militarii. FOTO: Arhivă
Propunerea vine pe fondul unor incidente tot mai frecvente în spitale, unde medici și asistente au fost agresați de aparținători ai pacienților. Recent, polițiștii au deschis un dosar penal după scenele de violență petrecute la Spitalul Județean de Urgență din Târgu Jiu, unde o doctoriță de gardă a fost lovită în timp ce încerca să salveze viața unei paciente care înghițise mai multe pastile. În momentul în care medicul a decis efectuarea…





Mai multe ştiri
Cum funcționează Dieta FODMAP? Reguli de aur pentru alimentele permise și de evitat
Alertă de caniculă extremă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de protecție a populației
De ce inima dezvoltă rar cancer? Cercetătorii au descoperit mecanismul care ar putea deschide calea către noi tratamente