Aproape jumătate dintre români nu mai au încredere în profesori. Este rezultatul unui sondaj IRES, dat publicității la sfârșitul anului trecut, și care ne aduce în fața unei realități extrem de triste. Profesorii români și-au pierdut autoritatea pe care o aveau odată în fața elevilor, au pierdut și respectul părinților și, în general, aprecierea întregii societăți. Asta, în timp ce școala în sine a devenit pentru mulți copii doar o formă fără fond.
Românii nu mai au încredere în dascăli. Arhivă
Concret, potrivit sondajului IRES, 46% dintre românii care au participat la această cercetare au declarat că au o încredere puțină, foarte puțină sau nu au deloc încredere în cadrele didactice. Restul, de 54%, s-au declarat mulțumiți, însă acest procent este unul extrem de mic. Încrederea în profesori a crescut ușor față de 2023, când 52% dintre respondenți exprimau încredere multă sau foarte multă în aceștia și…





Mai multe ştiri
Elevii de liceu vor studia din toamnă o nouă materie opțională care îmbină geografia și tehnologia informației
Haos la Evaluarea Națională: Platforma digitală s-a blocat. Sindicate: „Profesori ținuți ostatici opt ore”
Evaluarea Națională 2026 | Capcanele ascunse de la proba de Română: „Unii elevi au căzut în ele, nu ne așteptăm la multe note de 10”