Preşedintele Klaus Iohannis va fi primit, marţi, de către împăratul Japoniei, Naruhito, şi împărăteasa Japoniei, Masako, la Palatul Imperial, în cadrul vizitei oficiale pe care o efectuează la Tokyo.
FOTO Presidency
De asemenea, preşedintele Klaus Iohannis se va întâlni, la sediul Guvernului Japoniei, cu premierul Fumio Kishida, cu care va avea convorbiri oficiale şi va semna Declaraţia comună de instituire a Parteneriatului strategic dintre România şi Japonia. Ulterior, cei doi oficiali vor susţine declaraţii comune de presă. Şeful statului va participa şi la un dineu de lucru cu această ocazie.
Preşedintele Klaus Iohannis a început, luni, vizita oficială în Japonia, cu o întâlnire cu preşedintele Camerei Consilierilor, Hidehisa Otsuji, la sediul Camerei Superioare a Dietei Naţionale a Japoniei.
Principalul obiectiv al vizitei în Japonia este ridicarea relaţiei bilaterale la nivel de Parteneriat strategic. Semnarea…





Mai multe ştiri
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”