George Simion, co-fondator și președinte al partidului AUR, s-a remarcat în spațiul public cu mult înainte de a intra în politică. După un eșec în scutinul anulat la finalul anului trecut, acum este candidatul planului AUR-POT-Călin Georgescu.
FOTO Inquam Photos / George Călin
George Simion și-a depus din nou candidatura după ce lui Călin Georgescu i s-a interzis să mai candideze la alegerile prezidențiale. Candidatura sa este parte dintr-un plan AUR-POT-Cǎlin Georgescu, pentru asigurarea unui reprezentant al mișcării suveraniste în competiția pentru Cotroceni. Planul a dus la retragerea șefei POT, Anamaria Gavrilă.
Șeful AUR este însă un personaj controversat, care a trecut cu emoții de testul BEC și cel al CCR pentru înscrierea în scrutinul de anul acesta.
În mai 2015, Simion a fost declarat indezirabil în Republica Moldova, printr-o decizie a Biroului Migraţie şi Azil, fiind expulzat din ţară. El a fost catalogat…





Mai multe ştiri
Lider PNL, mesaj dur către Nicușor Dan: „Dacă preferați să protejați PSD, nu faceți decât să vă prăbușiți în încrederea publică”
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Ce subiecte se află pe agendă
Nicușor Dan se delimitează de negocierile dintre Veștea și Simion. Cum a răspuns președintele întrebat dacă AUR este prooccidental