Peste 70% dintre elevi au fost agresați la școală sau în apropierea acesteia de către colegi de vârsta lor sau mai mari. Motivul? De cele mai multe ori, agresorii le-au cerut bani sau alte obiecte de valoare, dar au existat și foarte multe cazuri în care aceștia erau doar puși pe scandal. Și mai îngrijorător este faptul că peste 90% dintre bătăuși au fost, la rândul lor, cândva, victime. În acest context îngrijorător, paradoxal, mulți profesori aleg „să închidă ochii”, să privească în altă parte și să nu se implice.
Bullying-ul a ajuns un fenomen național în școlile din România. Sursa: arhivă
Sunt datele unui studiu realizat de Ministerul Educației în colaborare cu Poliția Română care pun pe tapet, din nou, fenomenul bullying-ului, violența și abuzurile din școli. La întrebări au răspuns online 10.776 de elevi din clasele V-XII, 6.657 de profesori și 12.209 de părinți, din 537 de școli, în perioada…





Mai multe ştiri
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”