Conducerea unei școli din Olanda a blocat temporar accesul părinților la notele din catalog, scrie The Guardian. Motivul? Se pare că elevii, stresați și angoasați din cauza presiunii exercitate de către părinți, au început să obțină performanțe școlare din ce în ce mai slabe. Este o decizie care ar trebui să ne pună și pe noi pe gânduri, căci trăim vremuri în care notele mari sunt vânate nu de copii ci, mai degrabă, de părinții lor. Aceștia recurg, de multe ori, la șantaj, amenințări și pedepse dacă în carnet nu există 10 pe linie.
„Împușcarea” notelor de 10, un trend printre elevii români. Sursa: arhivă
Timp de aproape trei luni, părinții elevilor care învață la Jordan – Montessori Lyceum din Utrecht au avut interzis la aplicația care îi notifica cu privire la notele obținute de copii. Se pare acest control total al elevilor, care nu puteau face nicio mișcare fără știrea părinților, a le-a crescut considerabil…





Mai multe ştiri
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”