Vicepremierul spune că statul român a început să se uite sincer în oglindă, în ultimele șase luni, iar România are toate ingredientele pentru a profita de acest moment şi are obligații europene care, pentru prima dată în istorie, o forțează să se miște înainte.
Oana Gheorghiu, vicepremier FOTO: Inquam Photos
Vicepremierul Oana Gheorghiu a declarat marți, la cea de-a treia ediţie a ANIS International Summit 2026, că statul român trebuie să miște țara înainte, potrivit Agerpres.
„După cum ştiţi, Guvernul a fost demis. În câteva zile sau în câteva săptămâni vom pleca. Şi totuşi am vrut să vin astăzi aici, nu pentru că am avea o poveste de succes spectaculoasă… Tocmai pentru că nu avem o poveste de succes spectaculoasă. Şi cred că onestitatea valorează mai mult decât orice discurs triumfalist. Mi-aş fi dorit să vin aici…





Mai multe ştiri
Scandal în PNL. Alin Tișe îl atacă dur pe Ilie Bolojan: „Ai trădat președintele României. Opreşte-te!”
Remus Pricopie îl critică dur pe George Simion: „Purtătorul de cuvânt al Moscovei la București a grăit iar. Punctaje de tip KGB venite de la Kremlin”
Lider PNL, mesaj dur către Nicușor Dan: „Dacă preferați să protejați PSD, nu faceți decât să vă prăbușiți în încrederea publică”