Ministrul sănătăţii din Olanda, Bruno Bruins, cel care trebuia să se ocupe de coordonarea echipelor ce se luptă împotriva coronavirusului, a hotărât să îşi dea demisia din funcţie după ce a leşinat în timpul unei şedinţe din parlament unde se discutau măsurile ce trebuiesc implementate în aceste momente de criză prin care trece ţara lui şi întreaga planetă. El a spus că leşinul a venit ca urmare a epuizării fizice şi că a avut nevoie de o noapte de odihnă acasă.
Ulterior, într-un comunicat de presă citat de dutchnews.nl se anunţă demisia acestuia din funcţia de ministru al sănătăţii şi faptul că locul său va fi preluat temporar, până la numirea unui alt ministru, de către Huge de Jonge, colegul lui Bruins din cadrul ministerului. Alte motive suplimentare pentru decizia Bruins de a se retrage din funcţia de ministru nu au fost făcute publice, însă decizia lui a luat prin surprindere multă lume.
Mai multe ştiri
Polonia refuză să primească și să plătească noi livrări de vaccinuri anti-COVID: „Suntem foarte decepţionaţi de atitudinea Comisiei Europene”
OMS curăţă orice pată de pe imaginea Chinei cu privire la originea coronavirusului.
Polonia a simulat un război cu Rusia, iar rezultatul i-a şocat. Vezi cât timp ar rezista polonezii unei invazii din Est.