Liderul UDMR a explicat, într-un interviu pentru Gândul, că ar fi fost dispus să accepte și o poziție non-executivă în cadrul ANRE, însă „nici acolo nu am avut loc”. Kelemen Hunor susține că a fost deranjat de această situația în care a rămas fără vreo funcție în conducerea ANRE.
Kelemen Hunor, președintele UDMR FOTO: GOV
„Totuși, povestea este mai veche. Acum jumătate de an, când noi am prelungit mandatul celor de la ANR, a fost o înțelegere că fiecare își va păstra funcția în conducerea ANRE. Am mers cu această idee în momentul în care au fost niște discuții, însă am simțit că se schimbă situația. Ieri, înainte de masă, am discutat că se vrea ca toate cele patru posturi să fie doar pentru PNL și PSD. Într-o astfel de situație, bineînțeles, când doar parțial se reînnoiesc posturile, se poate discuta, dar nu a fost cazul. Poți să spui: mergem doi la PSD, unu la PNL, unu la UDMR. Eu, în ultima instanță,…





Mai multe ştiri
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion