Deputatul liberal
Ionuț Stroe îi cere ministrului Educației, Daniel David, să lanseze o dezbatere
națională privind educația media în școli, considerând că România are nevoie
urgentă de o strategie care să formeze discernământul digital al elevilor.
Ionuţ Stroe propune o dezbatere naţională pe tema educaţiei media. FOTO: Facebook/Ionuţ Stroe
Într-o postare
publicată joi, 18 octombrie, pe Facebook, Ionuţ Stroe a salutat inițiativa
ministrului privind elaborarea unui ghid de folosire a inteligenței artificiale
(AI) în școli, dar a atras atenția că aceasta nu este suficientă în lipsa unei
viziuni mai largi asupra alfabetizării media.
„Salut declarația ministrului Educației, Daniel David, de
azi, privind elaborarea unui ghid de folosire a inteligenței artificiale în școli.
Consider că acest demers este necesar, dar nu suficient. De fapt, România are
nevoie de o strategie educațională care merge către formarea…





Mai multe ştiri
„Copiii trișează în masă cu AI-ul”. Avertismentul dur al mentorului de olimpici despre factura uriașă pe care o vor plăti elevii
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă