Opt din zece directori de școală spun că sunt epuizați profesional. Iar aproape jumătate dintre aceștia nu se simt apreciați pentru munca pe care o depun. În plus, anul acesta școlar a venit cu provocări noi, cum ar fi obligația de a preda, iar asta le afectează capacitatea de a se concentra pe managementul strategic, cred directorii instituțiilor de învățământ, care cer mai multă susținere instituțională.
,,Suntem puși să predăm, dar suntem și directori”
La o lună de la începerea noului an școlar, Asociația Comunitatea pentru excelență în management școlar (CEMS) a întrebat 144 de directori de grădinițe, școli și licee cum se simt. Prima lună de școală a fost percepută de cei mai mulți ca mai dificilă comparativ cu anii precedenți.
,,Cea mai solicitantă parte este conflictul de roluri: suntem puși să predăm, dar suntem directori. Obligația de predare ne afectează capacitatea de a ne concentra pe…





Mai multe ştiri
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”
Universitatea Româno-Americană lansează Facultatea de Arhitectură cu program integrat de licență și masterat în limba engleză, cu diplomă dublă româno-americană