Prim-ministrul Ilie Bolojan l-a primit miercuri, la Palatul Victoria, pe noul ambasador al Statelor Unite ale Americii în România, Darryl Nirenberg, aflat într-o vizită de prezentare.
În luna aprilie, cei doi vor avea o nouă întâlnire. FOTO: Facebook/Ilie Bolojan
„Bun venit în România și mult succes în mandatul dumneavoastră, astfel încât cooperarea solidă dintre România și Statele Unite ale Americii să fie consolidată și să ajungă la un nou nivel. În misiunea dumneavoastră puteți conta pe un parteneriat corect cu Guvernul României”, a declarat premierul, potrivit unui comunicat al Guvernul României.
În cadrul discuțiilor, șeful Executivului a prezentat decizia Consiliul Suprem de Apărare a Țării privind dislocarea temporară în România a unor echipamente defensive și forțe militare americane. Potrivit premierului, această măsură reflectă poziția strategică a României și rolul Parteneriatului Strategic cu SUA în…

Mai multe ştiri
Siegfried Mureșan: „Viziunea mea despre România în Europa este diferită de cea a PSD”
Rogobete îl invită pe Ilie Bolojan într-o secție de oncologie: „La patul bolnavului nu există propagandă, nu există sondaje”
Ce decizie nu ar fi trebuit să ia Nicușor Dan niciodată: „Când a renunțat la amenințarea cu anticipatele, a devenit pradă partidelor”