Sunt riscuri
mari ca generația de absolvenți care susține începând de astăzi, 19 iunie,
examenul de Evaluare Națională să fie cel mai slab pregătită dintre toate.
Experți în Educație explică motivele.
Foto: Arhivă
Peste 161.500
de absolvenți de clasa a VIII-a au fost înscriși la examenele de Evaluare
Națională de anul acesta, potrivit datelor anunțate oficial de Ministerul
Educației.
După trei
săptămâni de grevă generală în Educație și una în care s-au încheiat mediile,
elevii vor susține, astăzi, prima probă scrisă a examenului – cea de
Limba română. Mari speranțe că anul acesta rezultatele absolvenților vor fi mai
bune decât anul trecut nu sunt. Dimpotrivă.
Și pandemie și grevă
Potrivit
profesorului Ștefan Vlaston, expert în educație, actuala generație de elevi
care susține Evaluarea va obține rezultate mai slabe. Cu o condiție: „Dacă examenele sunt cinstite. Dacă vor da subiecte foarte ușoare…





Mai multe ştiri
„Copiii trișează în masă cu AI-ul”. Avertismentul dur al mentorului de olimpici despre factura uriașă pe care o vor plăti elevii
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă