Peste 5,3 milioane de români care au acordat votul lor candidatului suveranist George Simion simt dezamăgire după rezultatul alegerilor de duminică. A învins tabăra pro-Europa, însă este doar o victorie de etapă, atrage atenția sociologul Gelu Duminică.
Susținătorii lui Nicușor Dan au ieșit, duminică-seara, în stradă FOTO: FB/Cătălin Urdoi
Rezultatul scrutinului de duminică, 18 mai 2025, a fost acceptat de ambii candidați, se vorbește deja de formarea viitorului guvern, poate în spatele ușilor închise se împart deja portofolii, însă de rezolvat rămâne problema electoratului lui George Simion. Sunt peste 5,3 milioane de români, cu nici un milion mai puțini decât cei care l-au ales pe candidatul pro-european Nicușor Dan. Votanții „suveraniști” au făcut alegerea mânați de nemulțumirile pe care mulți alți români, inclusiv dintre cei care nu s-au prezentat la vot, le au. Se pune întrebarea dacă în urma rezultatului votului…





Mai multe ştiri
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Ce subiecte se află pe agendă
Nicușor Dan se delimitează de negocierile dintre Veștea și Simion. Cum a răspuns președintele întrebat dacă AUR este prooccidental
Sorin Grindeanu, mesaj pentru USR: „Dacă nu vor un Guvern cu premier PSD, se poate și fără ei”