Fluctuațiile de temperatură atmosferică atrag după sine probleme de sănătate, deoarece organismul se adaptează mai greu, în aproximativ 10-14 zile, susține dr. Alexandru Nechifor de la Spitalul Județean Galați.
Medicul Alexandru Nechifor, specialist în medicină internă din Galați FOTO Arhivă personală
Trecerea de la
temperaturi cu minus, la temperaturi ridicate, îi afectează în special pe
copii, pe bătrâni și pe bolnavii cronici. Există riscul apariţiei bolilor precum astmul, a afecţiunilor pulmonare
și respiratorii, a alergiilor, precum și a depresiei.
ADEVĂRUL: Cât de periculoase sunt pentru organismul uman
fluctuațiile de temperatură ?
Dr. Alexandru Nechifor: Organismul are nevoie de timp pentru a se adapta
la oscilațiile de temperatura. În mod normal, un organism sănătos poate face
față acestor schimbări dacă ele se realizează treptat. În schimb cei cu afecțiuni cronice, în special cardiovasculare, copiii și cei…





Mai multe ştiri
Medic, despre cazul doctorului găsit mort la Floreasca: „Hienele s-au strâns. Era doar un rezident, oricum”. Ce spune președintele Colegiului Medicilor
„Să-mi faci și mie asta, să mă relaxez”. Mărturii despre medicul de la Floreasca găsit mort și presiunea din spital
O nouă teorie conspiraționistă câștigă teren în România. Cum își pun unii părinți nou-născuții în pericol refuzând injecția cu vitamina K