Răspândirea propagandei și a dezinformărilor regimului de la Kremlin a dus la închiderea Centrului Rus de Cultură, structură acceptată în 2013, fără să fi existat îngrijorări instituționale, dar între timp devenită instrument ofensiv al Moscovei.
FOTO: Inquam Photos
Ministerul Afacerilor Externe l-a chemat marți pe ambasadorul regimului de la Kremlin la București, Valery Kuzmin, pentru a-l informa că activitatea Centrului Rus pentru Cultură și Știință din România va fi suspendată începând cu luna august. „Secretarul de stat pentru afaceri strategice (n.r. – al părții române, fiind vorba de Iulian Fota) a transmis dezaprobarea fermă a părții române față de încercările constante ale părții ruse de atacuri hibride și dezinformare prin trunchiere și manipulare premeditată a realității, și a făcut apel la aceasta din urmă să renunțe la asemenea practici”, se arată în comunicatul MAE. Instituția a arătat că în…





Mai multe ştiri
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”