Sindicatele profesorilor
au avansat o propunere calificată drept scandaloasă de părinți: absolvenții de
clasa a VIII-a să susțină cinci probe scrise la examenul de Evaluare Națională:
Matematică-informatică, Română, Științe, Umanistice și Limbă maternă, în locul
admiterii suplimentare la liceu.
Evaluarea Națională are acum două probe scrise Foto: Arhivă
Cele mai mari
sindicate din învățământul preuniversitar, respectiv Federația Sindicatelor
Libere din Învățământ, FLSI, și Federația Sindicatelor din Educație „Spiru
Haret” propun ca, în loc de admitere la liceu, absolvenții de gimnaziu să dea
cinci probe la Evaluarea Națională.
Adică, în loc
de două examene scrise la Română și Matematică, așa cum este acum, să se
organizeze cinci probe scrise, respectiv Matematică-informatică, Română,
Științe (Fizică, Chimie, Biologie), Umanistice (Istorie, Geografie, Limbi
străine) și Limbă maternă, iar liceele…





Mai multe ştiri
Ultimatumul pe care profesorii îl transmit Guvernului pentru a nu boicota examenele. Deși viitorul lor este incert, elevii sunt solidari
Universități importante din România și Moldova pun presiune pe viitorul Guvern: cer 15% din buget pentru educație
Începe Bacalaureatul 2026. Cine îi examinează pe candidați la probele pentru evaluarea competențelor