Premierul a apreciat, în cadrul unei întrevederi comisarul european pentru ajutor umanitar şi gestionarea crizelor, cooperarea excelentă între România şi Comisia Europeană prin Mecanismului European de Protecţie Civilă.
Premierul a avut o întrevedere cu comisarul european FOTO Guvernul României
Guvernul a informat într-un comunicat de presă că premierul Nicolae Ciucă a avut o întrevedere cu Janez Lenarčič, comisarul european pentru ajutor umanitar și gestionarea crizelor, aflat în vizită de lucru la București.
Potrivit sursei citate, „la aproape un an de la ultima întrevedere, în contextul declanșării războiului Rusiei în Ucraina, interlocutorii au apreciat excelenta cooperare în gestionarea refugiaților ucraineni și a ajutorului umanitar către Ucraina și au confirmat necesitatea dezvoltării rezilienței la dezastre și a capacităților de protecție civilă atât la nivelul UE, cât și în statele din vecinătatea…





Mai multe ştiri
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”