Premierul României s-a întâlnit astăzi, la Palatul Victoria, cu reprezentanții Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF). Principalul punct de discuție a vizat măsurile necesare pentru prevenirea și combaterea abandonului școlar.
Nicolae Ciucă, premierul României FOTO: GOV
„Principalul punct de discuție a vizat măsurile necesare pentru prevenirea și combaterea abandonului școlar. Participanții au arătat că este nevoie de coordonarea eforturilor pe care instituțiile responsabile le derulează în acest sens, în domenii complementare educației, precum cel al muncii, familiei și tineretului ori al sănătății”, se arată într-un comunicat al Guvernului.
Nicolae Ciucă a subliniat în timpul discuției cu reprezentanții CONAF că noile legi ale Educației, alături de investițiile demarate deja pentru modernizarea și dotarea școlilor și de finanțarea mecanismelor care să stimuleze atât performanța elevilor,…





Mai multe ştiri
Ultimatumul pe care profesorii îl transmit Guvernului pentru a nu boicota examenele. Deși viitorul lor este incert, elevii sunt solidari
Universități importante din România și Moldova pun presiune pe viitorul Guvern: cer 15% din buget pentru educație
Începe Bacalaureatul 2026. Cine îi examinează pe candidați la probele pentru evaluarea competențelor