„Nu a existat o ședință de coaliție pe acest subiect”, a răspuns președintele interimar ilie Bolojan întrebat dacă a avut o dicuție cu premierul Marcel Ciolacu despre o posibilă candidatură la prezidențiale.
Președintele Ilie Bolojan FOTO: precidency.ro
Președintele interimar Ilie Bolojan a fost întrebat la Antena 1 dacă regretă că nu a candidat la prezidențiale.
„Nu am regretat decizia de a respecta înțelegeri. Respectarea unor înțelegeri creează condiții pe termin lung pentru a putea fi credibil”, a declarat Ilie Bolojan.
Potrivit lui Bolojan, „nu o persoană schimbă o comunitate sau o țară, ci guvernările”.
„Nu neapărat problema președintelui e vitală. Sigur, președintele e cea mai importantă persoană. Dar sistemul nostru constituțional e astfel gândit încât împarte puterea între guvern și președinte. Și când președintele s-a înțeles cu majoritatea guvernamentală s-au putut face…





Mai multe ştiri
Lider PNL, mesaj dur către Nicușor Dan: „Dacă preferați să protejați PSD, nu faceți decât să vă prăbușiți în încrederea publică”
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Ce subiecte se află pe agendă
Nicușor Dan se delimitează de negocierile dintre Veștea și Simion. Cum a răspuns președintele întrebat dacă AUR este prooccidental