Ministrul Afacerilor Externe a participat ca invitat la o nouă reuniune în format G7+, unde a vorbit de modul cum mai multe comunități locale din România au furnizat generatoare ucrainenilor, dar și despre alte forme de sprijin.
Bogdan Aurescu, liderul diplomației de la București FOTO Mediafax
„Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu a participat vineri, 10 martie 2023, la o nouă reuniune în format G7+ la nivel de miniștri de externe, pe tema susținerii infrastructurii energetice a Ucrainei, la invitația secretarului de stat al SUA, Antony Blinken și a ministrului afacerilor externe al Japoniei, Hayashi Yoshimasa, care au co-prezidat întâlnirea în format videoconferință. Reuniunea G7+ din 10 martie 2023 a fost a treia desfășurată în acest format, prima fiind organizată în România, la 29 noiembrie 2022, în marja reuniunii miniștrilor afacerilor externe din statele membre NATO, găzduită de ministrul afacerilor externe Bogdan…





Mai multe ştiri
Adrian Veștea nu crede ca va fi exclus din PNL: „Programul de guvernare este finalizat. Lista miniștrilor va fi depusă miercuri”
Băsescu nu crede că Guvernul Veștea va trece de Parlament. „Nicușor Dan va trebui să facă o a treia nominalizare”
Un lider UDMR îi transmite lui Ilie Bolojan că nu mai poate fi premier: „Aşteptăm o flexibilizare a poziţiilor”