Bogdan Aurescu a afirmat, într-un interviu pentru presa austriacă, preluat de Digi24, că România așteaptă un semnal de deschidere din partea Austriei, precizând că este momentul potrivit pentru un dialog constructiv între cele două țări privind aderarea la Schengen.
Bogdan Aurescu, ministrul Afacerilor Externe FOTO: Mediafax
„L-am retrimis pe ambasadorul nostru la Viena. Acesta a fost un gest al disponibilității pentru dialog. Așteptăm un semnal de deschidere din partea Austriei. Este momentul potrivit ca Austria să poarte un dialog constructiv cu România în ceea ce privește aderarea la spațiul Schengen. România, cu siguranță, nu este o sursă de migrație, și nici țară de tranzit pentru migrația ilegală. Sunt probleme la granița externă a UE, însă nu la granița română. România este dispusă să se implice în toate măsurile menite să ducă la stăvilirea migrației ilegale și la consolidarea protecției frontierei externe a…





Mai multe ştiri
Adrian Veștea nu crede ca va fi exclus din PNL: „Programul de guvernare este finalizat. Lista miniștrilor va fi depusă miercuri”
Băsescu nu crede că Guvernul Veștea va trece de Parlament. „Nicușor Dan va trebui să facă o a treia nominalizare”
Un lider UDMR îi transmite lui Ilie Bolojan că nu mai poate fi premier: „Aşteptăm o flexibilizare a poziţiilor”