Premisele României pentru intrarea în Spațiul Schengen se mută, în scenariul optimist, pentru a doua jumătate a anului, după ce liderii de la București nu dau semne că au avansat în negocierile cu Austria, stat care se opune.
FOTO Shutterstock
Pe ordinea de zi de
joi a Consiliului JAI a fost tema Schengen, dar nu extinderea spațiului, ceea
ce interesează România, ci aspecte legate de regimul vizelor și intrarea în
funcțiune a Sistemului Schengen Consolidat, adică platforma de schimb de
informații pentru controlul la frontierele externe. România a fost reprezentată
de Lucian Bode, ministrul de Interne, care a precizat la sosirea la lucrări că
țara noastră își menține obiectivul să intre în Schengen în acest an.
Cu ochii tot pe
Austria
Europarlamentarii
români nu prevăd înaintarea demersurilor pentru primirea României până în
toamnă. Potrivit europarlamentarilor, trebuie așteptate rezultate finale ale
alegerilor locale din…





Mai multe ştiri
Remus Pricopie îl critică dur pe George Simion: „Purtătorul de cuvânt al Moscovei la București a grăit iar. Punctaje de tip KGB venite de la Kremlin”
Lider PNL, mesaj dur către Nicușor Dan: „Dacă preferați să protejați PSD, nu faceți decât să vă prăbușiți în încrederea publică”
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Ce subiecte se află pe agendă