Președintele României
își încheie turneul sud-american, cu vizite în trei stat, în care jumătate din
zile nu a avut niciun eveniment în program. Experții notează lipsa unor
acorduri importante, punctând însă că vizita șefului de stat poate aduce
beneficii pe termen lung, rămânând de văzut dacă membrii noului Cabinet vor ști
să fructifice relansarea dialogului.
Președintele Iohannis, alături de omologul din Chile FOTO Administrația Prezidențială
Scopul turneului
realizat de Klaus Iohannis în perioada 18-26 aprilie în Brazilia, Chile și
Argentina a fost pentru „relansarea dialogului cu statele Americii Latine“. A
fost prima vizită prezidențială a lui Iohannis în America de Sud, unde
programul a fost destul de aerisit în evenimente, cu zile întregi de pauze.
În Brazilia, Iohannis
s-a văzut cu omologul Lula da Silva, fiind pus accentul pe relansarea
relațiilor economice, dat fiind că Brazilia e un stat în plină…





Mai multe ştiri
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”