Guvernul pregătește transferarea rețelei de spitale aflate în coordonarea ministerului Transporturilor către autoritățile locale. În acest sens, premierul a avut astăzi o întâlnire cu factorii de decizie la nivel guvernamental și local.
Nicolae Ciucă, premierul României FOTO: GOV
Nicolae Ciucă a decis, la inițiativa Ministerului Transportului, începerea procesului de transfer al celor 15 unități spitalicești aflate în prezent în coordonarea ministerului. Prima etapă în acest sens va fi demarată prin intermediul unui Comitet Interministerial coordonat de secretarul general al Guvernului, Marian Neacșu.
Premierul a declarat că acest comitet va realiza cadrul normativ necesar la nivelul executivului și va identifica toate măsurile necesare.
„Principala sarcină a acestui comitet va fi de a realiza cadrul normativ necesar la nivelul Guvernului. În cea de-a doua etapă vor fi identificate toate măsurile pentru a ne asigura că…





Mai multe ştiri
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”