Peste 37.000 de candidați sunt așteptați marți la proba scrisă a concursului național de titularizare 2026, examenul care le poate asigura un post pe perioadă nedeterminată în învățământul preuniversitar. Testarea va avea loc în 117 centre organizate la nivelul întregii țări, iar primele rezultate vor fi publicate pe 28 iulie.
Titularizarea, o provocare pentru dascăli. FOTO arhivă Alina Mitran
<text x=’50%’ y=’15’ fill=”%2313b8eb” font-size=”12″ text-anchor=”middle” opacity=’0.3′>publicitate</text></svg>”); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>
Proba scrisă începe la ora 9.00 și face parte din concursul național de ocupare a posturilor didactice vacante sau rezervate din unitățile de învățământ preuniversitar. Candidații au susținut anterior inspecțiile speciale la clasă sau probele practice, acestea reprezentând o etapă obligatorie a concursului.
La proba scrisă au dreptul să participe toți cei 37.385 de…





Mai multe ştiri
„Mai bine pierdem banii din PNRR”. Profesorii avertizează că școlile ar putea rămâne fără diriginți
Rezultatele finale la Evaluarea Națională 2026. Aproape două treimi dintre contestații au adus note mai mari
Mințile sclipitoare ale României au cucerit din nou lumea: Aur, argint și bronz la Matematică