O breșă de securitate incredibilă pune sub semnul întrebării siguranța pacienților din România: un bărbat a pătruns nestingherit într-un spital, a furat o componentă vitală a rezervorului de oxigen și a dispărut fără urmă, lăsând secția de Terapie Intensivă la un pas de o tragedie. ,,Se pare că există o mare problemă în unitățile medicale din România cu serviciile de pază. Și sunt puși la risc și pacienții, și cadrele medicale. Se poate întâmpla orice!”, atrage atenția Radu Gănescu, președintele Coaliției Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice (COPAC). Iar o serie de evenimente care au avut loc numai în ultimii câțiva ani îi dau dreptate.
Ce s-a întâmplat la Spitalul Sf. Pantelimon
Joi seara, pe 16 aprilie, instalația de oxigen a spitalului s-a defectat, iar alimentarea s-a oprit de două ori: o dată pentru…

Mai multe ştiri
Hipertensiunea arteriala nu doare: de ce multi pacienti afla tarziu ca au probleme cardiace
Pericolul ivermectinei în oncologie: Tot mai mulți pacienți renunță la chimioterapie pentru un mit promovat de celebrități. Ce spun medicii
Cum arată mușcătura de ploșniță și ce poți face dacă găsești insecta în casă. Semnele care nu trebuie ignorate