mar. feb. 11th, 2025

Școală dimineața, Bacalaureat după-amiaza. Decizia Ministerului Educației aruncă în aer programul elevilor de liceu: „O debandadă”


Ministerul Educației a transmis liceelor care organizează la finalul lunii examenul de Bacalaureat o serie de recomandări prin care să eficientizeze și să simplifice cât mai mult procesul. În realitate însă, mai mult îl încurcă, a declarat pentru „Adevărul” directoarea Colegiului Național I.L.Caragiale din București. 

Pe 27 ianuarie începe bacalaureatul din iarnă. Arhivă

În documentul transmis de Ministerul Educației apar o serie de planificări ce vizează orarul de examen, modificarea orarului elevilor care dau probele, dar și al celor din clasele mai mici. Concret, oficialii susțin că probele de competențe vor avea loc după cursuri, dacă elevii învață dimineața sau înaintea orelor, dacă aceștia învață după-amiaza. 

Bacalaureat 2025. Cum se vor desfășura probele de competențe. Precizările Ministerului Educației 

„Probele se vor susține începând cu ora 13.00, după finalizarea programului școlar pentru…

Citeşte mai mult

Admin