Într-o scrisoare deschisă adresată Ministerului Sănătății și CNAS, Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer (FABC) semnalează accesul dificil al pacienților oncologi la serviciile de radioterapie și cer soluții urgente. Potrivit lui Cezar Irimia, președintele FABC, în mai multe județe din țară lipsesc cu desăvârșire centrele de radioterapie, iar un deficit major de infrastructură este înregistrat în Muntenia și în Sud-Estul țării. Astfel, resursele din București devin suprasolicitate. Reprezentanții Federației cer autorităților utilizarea tuturor resurselor, indiferent că vin din mediul de stat sau privat. Probleme sunt și cu medicamentele.
FOTO Ministerul Sănătății
Capacitatea de ,,pe hârtie” ar fi mai mare decât cea reală
Potrivit Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer (FABC), 55% dintre pacienții diagnosticați…

Mai multe ştiri
Hipertensiunea arteriala nu doare: de ce multi pacienti afla tarziu ca au probleme cardiace
Pericolul ivermectinei în oncologie: Tot mai mulți pacienți renunță la chimioterapie pentru un mit promovat de celebrități. Ce spun medicii
Cum arată mușcătura de ploșniță și ce poți face dacă găsești insecta în casă. Semnele care nu trebuie ignorate