România se confruntă cu un deficit tot mai mare de profesori și cu o îmbătrânire vizibilă a personalului didactic, arată cel mai recent raport OCDE. Dacă în urmă cu zece ani situația era mai echilibrată, astăzi o treime dintre cadrele didactice au peste 50 de ani.
Ministerul Educației recunoaște situția și caută să atragă tineri în sistem / Sursa foto: Arhivă
Raportul OCDE cu privire la profesorii din România soate la iveală o realitate cruntă din învățământ
România are de două ori mai multe posturi pentru profesori rămase neocupate în şcoli faţă de acum zece ani. O treime dintre cadrele didactice au peste 50 de ani, arată cel mai recent raport OCDE. Ministerul recunoaşte situaţia şi avansează ideea găsirii unor mecanisme de a atrage profesori tineri în sistem. Până atunci, măsurile de austeritate recent aplicate de Guvern sunt resimţite puternic în şcoli, potrivit tvrinfo.ro.
Potrivit celui mai recent…





Mai multe ştiri
Bacalaureat 2026: măsuri speciale din cauza caniculei. Cum se pregătesc școlile pentru examene
Evaluare Națională 2026. Absolvenții de gimnaziu din partea minorităților susțin vineri ultima probă scrisă. Când se afișează rezultatele
Evaluarea Națională 2026 | Ministerul Educației a publicat subiectele și baremele la Matematică