Un proiect de lege prevede obligativitatea ca membrii Corpului diplomatic și consular al României să cunoască cel puțin două limbi străine, dintre care una să fie engleza sau franceza. Inițiativa legislativă a primit raportul favorabil în Comisia politică externă din Senat.
FOTO: Inquam Photos
„Modificarea condiției (..) este fundamentată pe necesitatea deținerii, de către persoanele ce urmează să dețină calitatea de membru al Corpului diplomatic și consular al României a unor competențe de comunicare fluentă în mai multe limbi străine dintre care, obligatoriu, cel puțin una să facă parte din principalele limbi de lucru folosite în cadrul forurilor internaționale și vorbite în cele mai multe sfere de afaceri și cultură din lume”, se arată în expunerea de motive.
În expunerea de motive se precizează că „multilingvismul este o politică asumată la nivelul instituțiilor Uniunii Europene în sensul în care ni se arată…





Mai multe ştiri
Protest-surpriză în Parlament: grevă japoneză pe parcursul procedurilor de învestire a Guvernului Veștea
Parlamentarii AUR „vor vota Guvernul Veștea pentru că George Simion le permite acest lucru”, susține rectorul SNSPA
Bolojan explică de ce nu a fost invitat Nicușor Dan la Congres. Veștea, „verigă lipsă din PNL”