Printre atribuțiile
educatorilor și profesorilor se numără din
acest an și cele care țin de partea
medicală, dar și de promovarea unui stil de viață sănătos, potrivit metodologiei privind
asigurarea asistenței medicale pentru elevi.
Documentul emis de Ministerul Educației nu
spune însă și cine ar trebui să-i instruiască pe dascăli.
FOTO Shutterstock
Educatorii,
învățătorii, diriginții au din acest an ca sarcină să pună în practică programele guvernamentale
de nutriție, să informeze copiii și părinții referitor la beneficiile
imunizării și să sprijine personalul medical în efectuarea triajului
epidemiologic și în evaluarea stării de sănătate a copiilor și elevilor.
Tot ei – sau personalul
didactic auxiliar – sunt cei care apelează la serviciul unic de urgență 112 la
nevoie și informează părinții sau reprezentanții legali ai copiilor în caz de
necesitate de ajutor medical.





Mai multe ştiri
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”